Vai šobrīd jūsu ģimenē tiek ievērots gavēnis un ar ko saistās gavēnis tādā fiziskā plāksnē, garīgā plāksnē?

Kategorijas: Dagnija Bramane

Tā kā mēs esam katoļi, tad mēs arī ievērojam katoļu tradīcijas un arī gavēni. Gavēņa tradicionālie ēdieni parasti ir vārīti kartupeļi varbūt ar linsēklu eļļu, varbūt nedaudz ar tradicionāli sālītu siļķi. Tad ir arī dažādi graudaugi, putras.

Putru uzvārīt arī laikam nav vienkārši? Ir kādas nianses putru vārīšanā, jo cilvēki šodien to putru nemaz neprot uzvārīt?

Parasti, tā kā laukos, taisa miežu putru. Tas nav tikai apliet graudus ar ūdeni un tikai uzvārīt, bet var likt klāt arī kartupeļus, biezpienu – visu ko, kas liekas, kā tā var. Bet mēs taisām miežu putru, parasti nedaudz klāt tiek pierīvēti kartupeļi. Tad arī tiek vārīti zirņi un visi tādi ēdieni, kuri nav saistīti ar gaļu. Tad gavēņa beigās ir tās dienas, kad nevar ēst arī piena ēdienus, tad pārsvarā ir kaut kādi graudaugi vai kartupeļi. Tad mēs arī stingri ievērojam tās visas tradīcijas.

Kādas tās tradīcijas ir?

Tieši, ka nevar ēst tos ēdienus un ka cilvēks ir emocionāli sagatavojies tam svētku brīdim, gan arī fiziski organisms tiek attīrīts no dažādām liekajām vielām. Tas viss kaut kā veido to gavēņa tradīciju un visu to noskaņu.

Audio ieraksts

D_B_3_3_10

Pētnieks: Dr. philol. Valentīns Lukaševičs, Daugavpils Universitāte

Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros 2007-2013
Daugavpils University Innovation and Development
Promotion Centre
Yanka Kupala State University of Grodno
Promotion Centre

Latvia, Lithuania and Belarus Cross-border Cooperation
Programme within the European
Neighbourhood and Partnership Instrument 2007-2013
Šo projektu finansē Eiropas Savienība
Eiropas Komisijas EuropeAid LV-LT-BY Programmas mājaslapa ES delegācija Baltkrievijā

Par šīs mājaslapas saturu ir atbildīga Daugavpils Universitāte un tā nekādā veidā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.