Ļevs Šļahters: Tēvs un viņa ģimene
Kategorijas: Ģimene, Levs Šļahters
Mans tēvs bija no Belostokas guberņas, no Vasiļkovo ciema.
Kā viņš nokļuva Vjatkā?
Vjatkā viņš nokļuva, kad viņam bija 20 gadu, nē – 19 gadu. Viņu iesauca Polijas armijā. Bet 1920. gadā Polija karoja ar Padomju Savienību. Viņu sagūstīja, un tā viņš nokļuva Vjatkā. Kad viņu atbrīvoja, tad viņš mācījās Darba fakultātē. Viņam tur pat patika. Tur vajadzēja mācīties 7 mēnešus, pēc tam viņi bija audēji.
Kā sauca tēvu?
Moisejs Šļahters Marka dēls.
Kā viņš iepazinās ar Jūsu māti?
Ar manu māti viņš iepazinās jau Kirovā. To es nezinu, kā tieši viņi iepazinās. Man kaut kur ir fotogrāfija. Viņš ir Polijas armijas formā. Vēl ir fotogrāfija, kad viņam ir 14 gadu. Tajā viņš ir kopā ar visu savu ģimeni.
Vai viņam bija sakari ar ģimeni? Vai Jūs pazināt vecmāmiņu un vectētiņu, kas bija Belostokā?
Redzat, kā viss tur notika. Pazuda. Tajā laikā Polijai ar Padomju Savienību nebija nekādu draudzīgo attiecību. Tajā laikā Belostoku atdeva Polijai, ja tā precīzi grib zināt vēsturi. Tikai 1936.–1937. gadā to pievienoja Rietumukrainai un Rietumbaltkrievijai.
Tas bija 1939. gadā.
Jā, tas bija 1939. gadā. Lūk, tad arī viņiem atjaunojās kontakti. Tie bija ļoti īsi kontakti. Pēc tam sākās karš, un viņus visus tur nošāva. Neviens neizdzīvoja. Taisnība gan, viņiem divas māsas aizbrauca. Viena aizbrauca uz Argentīnu, otra laikam kaut kur uz Palestīnu, īsti nezinu. Tagad vairs neviena nav dzīva. Tur uz fotogrāfijas ir uzrakstīts – tēva jaunākais dēls, brālis, divas māsas un viņš pats stāv. Viņam tur ir 13 vai 14 gadu. Tā ir 1900. gada fotogrāfija. Tai tagad ir jau 113 gadu. Pēc tam vēl viņš ir Polijas armijas formā. Nu, lūk! To paņēma muzejs, Kvetkovskis apsolīja to ievietot arhīvā. Tur vēl ir viena maza fotogrāfija – mana vecmāmiņa, vectētiņš, jaunākais brālis šajā tēva ģimenē, viņa sieva, kura bija stāvoklī. Un viņi visi kaut kur pazuda. Bet māsa bija, nē, ne māsa, bet mana vecmāmiņa. Viņai bija brālis Anglijā. Viņam tur bija šūšanas fabrika. Viņš aicināja māsu ciemos īsi pirms vācu okupācijas. Kad viņa uzzināja, kas notiek Eiropā, tad viņa atgriezās pie vectēva. Un četru mēnešu laikā viņus sagūstīja. Un kur viņi ir? Tā daudzas ģimenes pazuda.
Fotogrāfijas
Audio ieraksts
Pētnieks: Natalya Ivaschenko, PhD (Historical Sciences), associated professor at Yanka Kupala State University of Grodno, Svetlana Silova, PhD (Historical Sciences), associated professor at Yanka Kupala State University of Grodno